Články v blogu
Zajímavosti, události, tréninky

willpower instinct knihaUpřímně, v životě bych si nemyslel, že budu běhat. To spíš že budu dělat curling, budu háčkovat svetry nebo praktikovat Zen budhismus.

Protože ale píšu blog o marketingu, podnikání a business konceptech, rád testuji všechny koncepty, o kterých mluvím v praxi. Proč jsem tedy začal vlastně běhat?

Přišlo na řadu vyzkoušet posilování vůle a budování nových zvyků. Na budování nových dobrých zvyků doporučuji dvě knížky - Power of Less od Leo Babauty (za devět euro a poštovné zdarma na bookdepository.com) a skvělá knížka Willpower Instinct od Kelly McGonigal. Zde začal můj výzkum.

Zvláště pak Willpower Instinct od Kelly McGonigal. Kelly je přední psycholog a přednášející na univerzitě Standford. Kelly McGonigal ve svojí knížce Willpower Instinct spojuje poslední výsledky z psychologie, neurovědy a medicíny a servíruje skvělý mix poznatků, co ovlivňuje naši vůli.

Síla vůle je faktorem číslo jedna jak v osobním tak kariérním úspěchu.

Už v prvním ročníku na vysoké jsem si všiml, že sezení na zadku déle než výrazně inteligentnější kolegové přináší neskutečné ovoce. Cítil jsem, že více píle porazí intelekt. Chyběly mi ale důkazy. Kelly McGonigal ve své knize potvrzuje mou hypotézu - je to síla vůle, která je faktorem číslo jedna jak v osobním tak kariérním životě. Je to významnější faktor úspěchu než vaše IQ, zázemí, než vaše předchozí vzdělání.

Tuto hypotézu nepřímo potvrzuje tzv. Standford marshmallow experiment. Šlo o sérií testů mezi lety 1960-1970, kdy dítě dostalo na výběr dvě možnosti - malá odměna hned (marshmallow, preclík, sušenka), nebo dvě malé odměny, pokud dítě počkalo 15 minut, zatímco se experimentátor vrátil. V následných studiích si děti, které byly ochotné počkat déle (měly silnější vůli), vedly výrazně lépe. Tyto děti měly vyšší skóre v SAT testech, lepší BMI index, výsledky ve škole aj. Více o experimentu zde.

Hypotéza byla potvrzena. Pokud chcete zlepšit váš život, začněte posilovat svou vůli. Jde to nějak snadno? To byla moje první otázka.

Lidská vůle je jako sval. A dá se snadno trénovat.

Pokud je vůle tak důležitá, chtěl jsem vědět, jak ji trénovat. A trénovat snadno, rychle s výsledky. Pokračovat jsem v mém průzkumu a našel dvě nejsnazší způsoby, jak ji posilovat. První je krátká meditace, stačí deset minut denně. Zavřete oči, soustředíte se na svůj dech a necháte myšlenky volně plynout. Po deseti minutách se můžete nějak odměnit. Krátká meditace ve Willpower Instinct opravdu funguje. Je to kupodivu i jeden z nejlepších terapeutických nástrojů v boji proti závislosti na alkoholu, drogách a gamblerství. Deset minut denně za to stojí ne?

Začněte běhat (dvacet minut denně stačí)

Druhý způsob je dělat něco, co je mimo vaši komfortní zónu. Já si vybral krátké běhání (20 minut) každý druhý den. V životě bych neběhal, ale rozhodl jsem se, že vše, o čem píšu, budu testovat. Koupil jsem v outletu běžecké boty (v únoru nejdou jak housky na krámě) a začal běhat. První běh byl spíše pochod, ale o to nejde. Sněžilo, opravdu se mi nechtělo. Ještě k tomu nemám žádnou bundu na běhání a tak běhám jen v mikině. V té je v pěti stupních docela zima, ale naopak to přineslo ještě lepší výsledky. Běhám stále jen v mikině, zima mi už tolik není a hlavně je to mimo komfortní zónu. A vůle se opravdu posiluje, jak dokazují i výsledky mé aktivity na počítači a snižující se počet vypitých káv denně.

Pokud by se vám nechtělo běhat, zkuste si postavit tyčinku Mars na váš pracovní stůl (pokud milujete čokoládu) nebo jiné lákadlo a zkuste ho nesníst. Jde o to si najít to svoje, co pro vás není snadné, ale můžete to dělat každý den. Právě v pravidelnosti je síla.

Jak jsem měřil výsledky posilování vůle

Mám rád fakta, a proto jsem se rozhodl vše měřit. Pro produktivitu jsem použil tři indikátory - statistiky v robustní službě RescueTime, která monitoruje veškerou činnost na mém počítači, počet odeslaných SMS (kdy jste nějakou práci udělali přes SMS) a počet vypitých káv denně. Jaké jsou výsledky?

Počet vypitých káv se z jedné až dvou denně snížil na jednu za dva až tři dny. Počet odeslaných SMS se snížil o třetinu (více času na opravdovou práci) a jak jsem si vedl na počítači? Poměrně dramatický nárůst produktivity od 19. března (s meditací jsem začal 10. března, s běháním 17. března). Nestačí tedy podle mě meditace samotná, ale je dobré si přibrat nějakou další výzvu. Nárůst produktivity můžete vidět na grafu (zvýrazněno svislou modrou čárou u 18. března).

denni graf produktivity jakub safranek

Jednoduché tipy z průběhu experimentu

V průběhu mého testování se mi některé koncepty z různých zdrojů ověřily více, některé méně. Nejvíce efektivní pro mě bylo běhání a meditace. Jak se ale motivovat k běhu? Je potřeba maximálně upravit vaše prostředí tak, aby běh byl co nejsnažší (Více o guiding structure třeba zde). Když odpoledne pracuji na koleji, pracuji už v oblečení na běhání. Tenisky mám přímo za sebou. Stačí si nasadit boty, zamknout a můžu běžet. Je potřeba být připravený a hlavně nepřemýšlet nad tím, jestli je to dobrý nápad, nebo ne. Nejjednodušší způsob jak nejíst hodně čokolády je nekupovat si jí v první řadě. Hubnutí tak nezačíná v posilovně, ale v supermarketu.

Další technika je přiznat si, že zítra nebudete mít silnější vůli. Jak dokazuje Kelly McGonigal ve své knize Willpower Instinct, máme tendenci se přeceńovat a doufat v lepší já, které bude mít silnější vůli. Že zítra budeme mít vůli běhat, přestat kouřit, zdravě jíst. Přiznejte si, že takový okamžik nikdy nenastane. Prvních pět minut běhu je pro mě opravdu těžkých, ale rychle to přejde. Nenechte se tedy odradit čekáním na pevnější vůli. Rozhodněte se dnes a začněte.

Pokud se vám článek líbí, sdílejte ho

nebo napište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. autorovi tohoto články, jaké techniky se osvědčily vám.

Video Kelly McGonigal Authors@Google (54 minut, to nejdůležitější o lidské vůli a co jí ovlivňuje).

Článek byl přetištěn se souhlasem autora Ing. Jakuba Šafránka pro www.sachovetreninky.cz . Odkaz na článek v blogu autora naleznete zde