Články v blogu
Zajímavosti, události, tréninky

Na plny plynV americkém městě Saint Louis ve státě Missouri právě probíhá Mistrovství USA - "US Chess Championship". Dvanáct šachistů a dvanáct šachistek se sjelo právě sem, aby zde mohli svést bitvu o titul mistra a mistryně USA.

Obě kategorie, jak mužů i žen, odehrály již 9 kol a boj o přední příčky bude probíhat napínavě až do posledních okamžiků.

V kategorii mužů se vedení ujali GM Wesley So a GM Varuzhan Akobian (oba se 6 body) a těsně za nimi s 5,5 body GM Alexander Onischuk.

Pozornost přitáhl hlavně GM Fabiano Caruana, aktuální americká dvojka, který prohrál dvě partie s o dost elově slabšími soupeři. Zatím drží 5. místo, k tomu přispěla právě včerejší prohra s momentálně prvním Varuzhanem Akobianem, kde ve vyhrané koncovce za černé figury udělal v časové tísni chybu a Akobian už si vítězství nenechal sebrat.

Dalším obrovským překvapením v 8. kole byla prohra americké trojky GM Hikara Nakamury, který měl za bílé v koncovce proti slabšímu Onischukovi iniciativu, měl sice pěšce méně, ale pozice byla v rovnováze. Onischuk ovšem bojoval a sám se později chopil iniciativy a s volným pěšcem a koncovkou střelec proti jezdci donutil Nakamuru k položení svého krále.

V turnaji hraje také velmi mladý a nadějný hráč GM Jeffery Xiong, který nedávno získal titul juniorského šampióna. Jeho šachový rating se pohybuje momentálně okolo 2670, což je na tak mladého hráče opravdu slušné. Jeffery je druhým nejmladším hráčem v USA, který dosáhl titulu GM. V turnaji zatím získal 3,5 bodu a je zatím na 11. místě.

V kategorii žen se celý turnaj hrají samé zajímavé a útočné partie. Šachistky bojují a všechny chtějí dosáhnout vytouženého titulu.Je zajímavé, že v turnaji hraje také 6 mladých nadějných amerických šachistek: WFM Emily Nguyen, WFM Apurva Virkud, WIM Carissa Yip, WIM Jennifer Yu a WCM Maggie Feng. Dívky dávají zkušeným hráčkám pěkně zabrat a je vidět, že se zde mladá krev rozhodně neztrácí. Všechny překvapila svým stylem šestnáctiletá talentovaná hráčka Maggie Feng, která díky svým výhrám jednu dobu dokonce držela 2. místo. Také například mladá Jennifer Yu předvádí v turnaji své šachové umění,když dokázala porazit o dost silnější a mnohem zkušenější šachistky GM Irinu Krush a IM Annu Zatonskih, obě přes výkonnostní třídu 2400. V turnaji je zatím na prvním místě IM Nazi Paikidze, která titul získala i minulý rok a bojuje o jeho obhájení. Se stejným počtem bodů je v závěsu WGM Sabina Francesca Foisor, která všechny také dost překvapila. Třetí příčku drží společně Irina Krush s Annou Zatonskih.

Boje se mimo jiné účastní také naše dřívější hráčka z České republiky, WGM Kateřina Němcová, která momentálně žije v USA. V turnaji vede docela dobře a se 4,5 body bere zatím 7. místo. Všichni jí samozřejmě držíme palce a věříme, že bude bojovat a předvádět nejlepší šachy.

Zbývají dvě kola,všude se bojuje až do posledních sil a jelikož už se turnaj blíží ke konci, jde opravdu už o každý půlbod. Všichni hráči i hráčky vydávají ze sebe maximum a snaží předvést své dovednosti. V nejbližších dnech se dozvíme jak to všechno vlastně dopadne, možná to bude překvapení pro všechny, možná favorité potvrdí svou roli a získají přední umístění.

Kdo ví, stát se může cokoliv.

Doplněno o video.

U.S. Chess Championships: 11 kolo

Pokud vás tento článek zaujal tak ho prosím sdílejte.